Egipt – Polska, dwa zupełnie inne światy, zderzenie dwóch kultur i dwóch religii, zderzenie różnych mentalności, innego myślenia, innych zwyczajów. Czy faktycznie między nami Polkami, a rodowitymi Egipcjankami jest tak duża różnica? 

Oko Marwana zauważyło, że od wielu lat Egipcjanki oczekują coraz więcej od swoich mężów, a same od siebie dają bardzo mało. Młode kobiety bardzo często nie chcą podejmować żadnej pracy poza obowiązkami domowymi, nie czują potrzeby, aby dołożyć się do budżetu rodzinnego. Postępują zgodnie z dawnymi tradycjami i kwestiami religijnymi, według których to mężczyzna zobowiązany jest utrzymać rodzinę, a żonie zapewnić wszystko co najlepsze. Młode kobiety mimo wykształcenia i dobrych możliwości wciąż bardzo często wybierają macierzyństwo i zostanie w domu zamiast kariery. Nasuwa się zatem pytanie, czy egipskie kobiety dbają o siebie? Zdaniem mojego narzeczonego Egipcjanki w tych czasach bardzo dbają o siebie. Egipcjanki, tak jak my Europejki korzystają z usług kosmetycznych, robią sobie paznokcie, chodzą na depilacje, choć częściej wykonują ją w domu, korzystają z usług fryzjerskich. Zdawałoby się, że kobiety, które w większości noszą hijab (chustę) niekoniecznie dbają o włosy bo ich nie pokazują. Nic bardziej mylnego, Egipcjanki chodzą do fryzjera, uwielbiają eksperymentować. I tu ciekawostką jest, że większość kobiet chodzi do salonów fryzjerskich, w których pracują kobiety. Czy Egipcjanki dbają o swoją figurę i zdrowie? Z obserwacji Marwana jasno wynika, że my Europejki zwracamy większą uwagę na produkty, które spożywamy, staramy się jeść zdrowo, niektórzy z nas ograniczają mięso, lub w ogóle go nie spożywają. Zwracamy uwagę na jakość produktów, staramy się prowadzić zdrowy tryb życia. W przeciwieństwie do Europejek Egipcjanki lubią dobrze zjeść. Dobrze niekoniecznie oznacza zdrowo. W Egipcie wciąż popularne są chipsy na śniadanie, cola do każdego posiłku, mocno słodka herbata i podjadanie w nocy. Wciąż modne są krągłe kształty, choć już wiele kobiet zaczęło kierować się w stronę “bycia fit” chodząc na siłownię. 

Pytając o skromność, które z nas są bardziej skromne, Marwan znacząco podkreślił, że to Egipcjanki uchodzą za te bardziej skromne. Mimo, że są kłótliwe i lubią stawiać na swoim to ważą wypowiedziane słowa w stronę innych ludzi, a przede wszystkim do męża, któremu należy się szacunek. Jeśli chodzi o skromność w wyglądzie również to Egipcjanki wydają się być bardziej skromne. Większy procent kobiet zakrywa włosy i resztę ciała. Choć w Egipcie można spotkać mnóstwo kobiet, które noszą się “europejsko“, zakładają obcisłe spodnie i bluzki, a do tego chustę na włosy, wciąż jednak duży procent nich wybiera luźniejsze stroje i szczelnie się zakrywa. Większość tutejszych kobiet nie rozumie tego jak my Europejki możemy wyjść na plażę w samym bikini. W Egipcie można spotkać Egipcjanki w skąpych strojach kąpielowych, jest to jednak znaczna mniejszość. Pytając co jest tego powodem, odpowiedź jest bardzo prosta – względy religijne, a u niektórych kobiet presja rodziny, która wymaga od kobiety skromności i podążania za religią, która odgrywa dużą rolę w życiu Egipcjan. I jest to kolejna różnica między nami – dla nas w większości religia nie jest na pierwszym miejscu, czasami zbaczamy z obranej drogi. Tutaj w Egipcie ludzie podążają za Bogiem, który dla Egipcjan jest bardzo ważny, a sam Islam odgrywa w życiu ludzi ogromną rolę.

W kolejnych wpisach krok po kroku będę kontynuować temat związany z różnicami między tymi dwoma światami. Czy Egipcjanki są dobrymi paniami domu? Czy potrafią zadbać o najbliższych? Czy kobiety łatwo nawiązują kontakt z mężczyznami? To i więcej dowiecie się wkrótce.

 

 

Ania Wierzbicka

Mam na imię Ania, mam 22 lata i pochodzę z Gdyni. Rok temu postanowiłam założyć konto na instagramie o tematyce miłości między muzułmaninem, a chrześcijanką. Na swoim Instagramie opisuje nasz związek, opowiadam o życiu w Egipcie oraz udzielam podstawowych informacji na temat Islamu. Staram się łamać stereotypy, które krążą po świecie.

Poznaj moją historię

O mnie

Mam na imię Ania, mam 23 lata i pochodzę z Gdyni. Ponad rok temu postanowiłam założyć konto na instagramie o tematyce miłości między muzułmaninem, a chrześcijanką. Na swoim Instagramie opisuje nasz związek, opowiadam o życiu w Egipcie oraz udzielam podstawowych informacji na temat Islamu. Staram się łamać stereotypy, które krążą po świecie.

Pogoda w Hurghadzie

Weather Icon