W związku ze zbliżającym się Ramadanem chciałabym wyjaśnić co to tak naprawdę jest. Pewnie z wielu z Was słyszało słowo “Ramadan”, ale tak naprawdę nigdy nie interesowało się jego znaczeniem.

Ramadan jest to dziewiąty miesiąc w kalendarzu muzułmańskim. Dla wyznawców Islamu, muzułmanów, jest to święty miesiąc, gdyż właśnie podczas miesiąca Ramadan, archanioł Gabriel objawił Prorokowi Mahometowi pierwszy werset świętej księgi Islamu – Koranu. Podczas miesiąca Ramadan każdego muzułmanina obowiązuje post od świtu do zmierzchu. Podczas postu muzułmanie wstrzymują się od spożywania pokarmów, picia, współżycia, jakichkolwiek używek. Ramadan jednak to nie tylko wstrzemięźliwość cielesna, niepicie i niejedzenie. Jest to również okres, w którym człowiek powinien stać się lepszym – powinien przestać źle myśleć, używać nieodpowiednich słów, przestać być kłamliwym i obłudnym i skupić się na codziennej pięciokrotnej modlitwie.”Kiedy pościsz, nie powinieneś mówić złych rzeczy ani krzyczeć, a jeśli ktoś będzie chciał kogoś przekląć lub z nim walczyć, niech powie: – poszczę.”

Zwolnione z poszczenia są kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, dzieci, osoby chore psychicznie, osoby starsze, które nie są w stanie już pościć oraz osoby w długiej podróży. Post jest obowiązkiem każdej osoby dorosłej. Za osoby dorosłe uznaje się dziewczynki, które dostały pierwszą miesiączkę i chłopców, którym zaczął się zmieniać głos i rosnąć owłosienie. Osoby, które z któryś wymienionych wcześniej powodów nie pościły zobowiązane są odrobić post w innym terminie lub nakarmić tyle osób ile dni postu opuściły. 

Obowiązek poszczenia w miesiącu Ramadan nałożył Allah Najwyższy na muzułmanów w drugim roku po hidżra (ucieczka Mahometa z Mekki do Medyny). Post w miesiącu Ramadan jest obowiązkiem i jest jednym z pięciu filarów Islamu. “O wy, którzy wierzycie! Jest wam przepisany post, tak jak został przepisany tym, którzy byli przed wami – być może wy będziecie bogobojni” (Koran 2:183)

Czy muzułmanie podczas całego miesiąca Ramadan nic nie jedzą i nie piją?

Absolutnie jest to nieprawdą. Muzułmanie jedzą po zakończonym poście, który kończy się w momencie nawoływania do wieczornej modlitwy (maghrib). Ostatni posiłek przed kolejnym dniem postu muzułmanie jedzą przed świtem – w momencie kiedy usłyszą wołanie do porannej modlitwy (fadżr), po czym z powrotem powstrzymują się od dalszego jedzenia i picia do momentu wieczornej modlitwy. W Ramadanie muzułmanie zwykle spożywają dwa posiłki – iftar po zachodzie słońca oraz suhur przed świtem. Tak jak wcześniej napisałam post przerywa nawoływanie do wieczornej modlitwy (maghrib). Przed modlitwą muzułmanie szybko jedzą iftar, a przed samym spożyciem jedzenia wypowiadają słowa : “Przeszło pragnienie, wypełniły się żyły i daj Bóg jest nagroda”.

Ramadan stanowi dla wszystkich muzułmanów czas wyjątkowy, to miesiąc szczególnego kontaktu z Bogiem, samodyscypliny i refleksji. Poszczący, doświadczając pragnienia i głodu solidaryzują się z głodującymi na całym świecie. Miesiąc ten powinien być dodatkowo wypełniony modlitwą i dobrymi uczynkami.“Kto pościł w Ramadanie z wiarą i nadzieją na nagrodę, przebaczono mu wszystkie grzechy”.

Czynniki unieważniające post:

 • wszystko co przedostaje się do przewodu pokarmowego przez usta, bez względu czy będzie to jedzenie czy picie, odżywcze dla organizmu lub rzecz niedostarczająca wartości odżywczych dla organizmu. Wszystko, co jest odżywcze dla organizmu, ale dostało się do niego inną drogą niż przez usta, na przykład kroplówka. Natomiast zastrzyk lekarstwa, wykonany domięśniowo lub dożylnie, nie unieważnia postu. Również nie unieważnia postu zjedzenie lub wypicie czegokolwiek, gdy zapomnieliśmy, że pościmy.
 • umyślne wymioty. Wymioty nie wymuszone nie unieważniają postu.
 • wytrysk spermy, czy to spowodowany pocałunkiem czy masturbacją, unieważnia post. Jeżeli natomiast wytrysk nastąpi przez patrzenie lub rozmyślanie – nie unieważnia postu, jak również wypłynięcie śluzu, nie ma wpływu na post.
 • stosunek seksualny, dozwolony jest tylko w nocy.

Dopuszcza się poszczącemu następujących rzeczy:

 • wchodzenie do wody i zanurzanie się w niej w celu wykonania ghusl (pełna ablucja, czyli rytualne obmycie ciała przed modlitwą. Ghusl jest szczególnie wymagany przed uroczystymi modlitwami lub wydarzeniami.) lub ostudzenia ciała od żaru i pragnienia. Jeżeli do przełyku nieumyślnie dostanie się woda to post pozostaje nadal ważny
 • czernienie powiek antymonem i zakraplanie oczu, nawet gdy odczuwany jest smak w przełyku, gdyż oko nie ma połączenia z resztą ciała.
 • pocałunki z małżonkiem, jeżeli są w stanie zapanować nad pożądaniem
 • puszczanie krwi jeżeli nie osłabia poszczącego.
 • lewatywa
 • połykanie śliny, pyłu z powietrza, wąchanie przyjemnych zapachów, próbowanie jedzenia, ale należy je wypluć, aby nie dostało się do wnętrza ciała.
 • spanie w stanie dżanaba (spowodowanym mokrym snem lub stosunkiem z żoną w nocy.)

Jak wygląda Ramadan w kraju arabskim?

W Egipcie już kilka tygodni przed samym początkiem Ramadanu czuć jego klimat. We wszystkich sklepach znaleźć można ramadanowe dekoracje, szczególnie lampiony, które są najważniejszą dekoracją podczas tego miesiąca. Ulice ozdobione są przeróżnymi dekoracjami, lampkami, wszędzie słychać recytację Koranu. Podczas świętego miesiąca, codziennie po przerwaniu postu na ulicach zobaczyć można ustawione stoły, na których znajdują się przeróżne napoje oraz potrawy dla tych, których nie stać na posiłek. Ludzie razem zasiadają do stołów i spożywają iftar, po którym wspólnie udają się na modlitwę w meczecie. Modlitwa podczas tego miesiąca jest bardzo ważna. Życie w miesiącu Ramadan toczy się zupełnie inaczej, w tym czasie panuje tutaj życie nocą. W ciągu dnia otwarte są niektóre sklepy czy restauracje, ale wieczorem po nawołaniu do modlitwy wszystko jest zamknięte i otwarte często po posiłku, lub po modlitwie. Ramadan jest miesiącem, w którym całe rodziny spotykają się i wspólnie przeżywają ten ważny dla nich okres. Razem poszczą, razem spożywają posiłki, razem się modlą, obdarowują się prezentami. Ten Ramadan będzie zupełnie inny z powodu panującej na całym świecie pandemii. Wszystkie meczety pozostaną zamknięte i brak będzie w nich wspólnych modlitw, nawet nawoływanie do modlitwy kończy się na słowach “Allahu Akbar”, będzie to zupełnie inny, mam wrażenie smutniejszy Ramadan.

Id al – Fitr jest to święto przerwania postu, dzień modlitwy, obdarowywania się prezentami, spędzania czasu z rodziną i wyjazdy na urlop.

Czy Ramadan ma wpływ na turystów przebywających na wakacjach?

Turyści, którzy podczas świętego miesiąca przebywają na wakacjach w krajach arabskich muszą być świadomi tego, że wszystko może działać inaczej. Obsługa hotelowa może być ospała i zmęczona. W tutejszych upałach bardzo ciężko jest pościć cały dzień i jednocześnie pracować w hotelu, przygotowywać drinki dla turystów i wydawać posiłki. Dla osób poszczących okażcie trochę zrozumienia i bądźcie cierpliwi. Jeśli nie lubicie gwaru na wakacjach odpuśćcie sobie wyjazd na wakacje po zakończeniu postu, w hotelach w tym okresie zazwyczaj przebywa bardzo dużo tubylców, którzy niekoniecznie zachowują się cicho i robią wokół siebie dużo szumu. 

Ania Wierzbicka

Mam na imię Ania, mam 22 lata i pochodzę z Gdyni. Rok temu postanowiłam założyć konto na instagramie o tematyce miłości między muzułmaninem, a chrześcijanką. Na swoim Instagramie opisuje nasz związek, opowiadam o życiu w Egipcie oraz udzielam podstawowych informacji na temat Islamu. Staram się łamać stereotypy, które krążą po świecie.

Poznaj moją historię

O mnie

Mam na imię Ania, mam 23 lata i pochodzę z Gdyni. Ponad rok temu postanowiłam założyć konto na instagramie o tematyce miłości między muzułmaninem, a chrześcijanką. Na swoim Instagramie opisuje nasz związek, opowiadam o życiu w Egipcie oraz udzielam podstawowych informacji na temat Islamu. Staram się łamać stereotypy, które krążą po świecie.

Pogoda w Hurghadzie

Weather Icon