Tak jak obiecałam dzisiaj chciałabym podjąć temat “czy Egipcjanki to perfekcyjne panie domu“? Jesteście ciekawi czy w egipskich domach przeszedłby test białej rękawiczki? W takim razie zapraszam do czytania!

Egipt i Egipcjanki poznałam już na tyle dobrze, aby wyrobić sobie odpowiednie zdanie. Zacznę może od tego, że różnica między nami Polkami, a Egipcjankami w kwestii “bycia panią domu” jest po prostu ogromna. Co robi typowa Egipcjanka, która nie pracuje, jest mamą, lub po prostu starszą kobietą, z którą wciąż mieszkają dorosłe dzieci? Przede wszystkim długo śpi. Śpi bardzo długo, a po obudzeniu się jest wciąż zmęczona.

Test białej rękawiczki na pewno nie przeszedłby w Egipskich domach,  których sprząta się odgórnie. Oczywiście, że Egipcjanki odkurzają mieszkanie – A może raczej rozpylają kurz po całym mieszkaniu specjalną szczotką do kurzu, bo szmatek nie używają. To samo tyczy się odkurzaczy – w żadnym egipskim domu nie widziałam odkurzacza. Podłogi i dywany sprząta się miotłą, która niekoniecznie trafi za kanapę, bądź pod stół. Sprzątamy, tak aby wizualnie było czysto. Przecież nikt nie zagląda pod kanapę.

Egipcjanki, tu trzeba im przyznać są bardzo gościnne. Po prostu potrafią dobrze ugościć. Na egipskim stole zawsze jest bardzo dużo potraw – od zupy molkhiji (zupa z liści juty), po makarony, ryże, kilka rodzajów mięsa i do tego sałatki. A po takiej uczcie deser i słodka herbata. Egipcjanki uwielbiają gotować,  jeszcze bardziej lubią słuchać komplementów na temat przygotowanych przez nie dań. Nie wypada również odmówić posiłku, bo pani domu w moment zrobi się smutna. Jak więc wygląda kuchnia w egipskim domu po kilku godzinach gotowania? Chyba możemy się domyślić. W egipskich kuchniach naprawdę króluje bałagan. Kuchenki gazowe oblepione są tłuszczem, ale nikomu to nie przeszkadza. Kuchnia jest do gotowania, a nie do sprzątania.

No, a jak wyglądają toalety? Toaleta to chyba najbardziej nielubiane miejsce przeze mnie w egipskich domach. W każdej egipskiej łazience na podłodze jest pełno wody. Już nawet przed drzwiami do łazienki leżą klapki, aby założyć je przed wejściem, bo inaczej można się zabić na kafelkach. Skąd ta woda? W Egipcie nie używa się papieru toaletowego. Po skorzystaniu z toalety używa się wody ze specjalnie podłączonego wężyka. Woda chlapie wszędzie dookoła, no ale co zrobić. Woda chlapie również przy myciu rąk czy twarzy, bo przecież nie można tego zrobić inaczej. Woda musi być wszędzie, tak jakby każdemu chciało się pokazać “jest mokro znaczy, że się umyłem”.

Chciałabym jeszcze wspomnieć o mojej koleżance, która również mieszka w Egipcie i zmaga się z bardzo dużym problemem dotyczącym sąsiadki. Kobieta, która jest Egipcjanką i mieszka piętro nad moją koleżanką raz na jakis czas postanawia posprzątać mieszkanie. Bierze wtedy wszystkie dywany ( a ich w domach jest niezliczona ilość) i trzepie je na balkonie. I tak właśnie na balkonie mojej koleżanki raz na kilka tygodni jest pełno wszystkiego – kurzu, włosów, kawałków jedzenia. No, ale pani domu postanowiła posprzątać. Musimy jej to wybaczyć.

Egipskie domy to naprawdę coś nie do opisania. Ale plusem jest to jaka panuje w nich rodzinna atmosfera. Każdy jest uśmiechnięty, nikomu nic nie przeszkadza, tak zwane życie na luzie. A najważniejsze jest to, że kobiety tutaj uważają się za wspaniałe sprzątaczki i kuchmistrzynie. 

Ania Wierzbicka

Mam na imię Ania, mam 22 lata i pochodzę z Gdyni. Rok temu postanowiłam założyć konto na instagramie o tematyce miłości między muzułmaninem, a chrześcijanką. Na swoim Instagramie opisuje nasz związek, opowiadam o życiu w Egipcie oraz udzielam podstawowych informacji na temat Islamu. Staram się łamać stereotypy, które krążą po świecie.

Poznaj moją historię

O mnie

Mam na imię Ania, mam 23 lata i pochodzę z Gdyni. Ponad rok temu postanowiłam założyć konto na instagramie o tematyce miłości między muzułmaninem, a chrześcijanką. Na swoim Instagramie opisuje nasz związek, opowiadam o życiu w Egipcie oraz udzielam podstawowych informacji na temat Islamu. Staram się łamać stereotypy, które krążą po świecie.

Pogoda w Hurghadzie

Weather Icon