Zanim zacznę wypowiadać się na wyżej wymieniony temat, chcę przede wszystkim powiedzieć, że nie wypowiadam się o całym narodzie. W Egipcie, gdzie religią panującą jest Islam, kontakty między kobietami, a mężczyznami są nieco utrudnione. Nawet Ci mniej religijni ludzie, którzy nie przestrzegają wszystkich nakazów czy zakazów jakie oferuje Islam wciąż żyje dawnymi tradycjami, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Egipt jest krajem, w którym tradycje są głęboko zakorzenione. Ale jak to na całym świecie bywa, w każdym środowisku są ludzie, którzy nie żyją zgodnie z religią lub tradycjami. Tak też jest w Egipcie. Jednak pozwolę sobie stwierdzić, że większość Egipcjan żyje zgodnie z zasadami Islamu i z tradycjami, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie i są częścią egipskiego świata.

Według Islamu, małżeństwo jest obowiązkiem każdego muzułmanina. I tylko po ślubie współżycie ze sobą jest dozwolone. Seks przedmałżeński jest zakazany, ten kto dopuszcza się tego, grzeszy.W Egipcie pierwszym etapem znajomości między wybrankami tak naprawdę są zaręczyny. Relacje chłopak – dziewczyna są spotykane i na pewno jest ich wiele, ale ludzie w takich związkach żyją w tajemnicy przed rodziną. W Egipcie wciąż często spotykane są małżeństwa aranżowane, bardzo często to ojciec córce szuka tego jedynego. Tutaj wciąż bardzo ważne jest dobre wydanie córki za mąż. Wciąż ważne jest to ile złota kobieta dostanie na zaręczyny i ślub, ważny jest status społeczny kandydata. Mało ważna jest niestety miłość. Tutaj ludzie myślą, że miłość sama przyjdzie. Zauważyłam jednak, że kobiety mogą odrzucić partnera proponowanego przez rodzinę, mają do tego prawo. Po zaręczynach nadchodzi czas na planowanie wesela, które w tutejszej tradycji musi się odbyć. Bardzo często jednak zaręczyny są zrywane, a w Egipcie dochodzi do coraz większej ilości rozwodów. Powód jest jeden – brak dobrego poznania siebie przed ślubem, który dla mnie jest biznesem, a nie czymś związanym z miłością. Według egipskiego prawa para, która nie jest oficjalnie małżeństwem nie może razem mieszkać, ani wynająć pokoju w hotelu czy innym miejscu. Warto jednak wiedzieć, że zakaz ten nie obowiązuje partnerów z Europy lub innych kontynentów.

Czy Egipcjanki chętne są do zawierania znajomości z mężczyznami?

Nie chcę abyście pomyśleli, że Egipcjanki nie mają kolegów, nie wychodzą z domów w towarzystwie damsko – męskim i są całkowicie wyeliminowane ze społeczeństwa. Jest to nieprawdą. Praktycznie, każda Egipcjanka, którą znam ma mnóstwo przyjaciół – płci damskiej i męskiej oczywiście. Jeśli jednak chodzi o coś więcej niż przyjaźń, oczywiście, że egipskie dziewczyny czatują z chłopakami, zakochują się przez Internet, umawiają się na randki, przeżywają pierwsze miłości i złamania serc. Jednak większość z nich robi to w tajemnicy przed rodziną, bo tak jak wcześniej wspomniałam tutaj w Egipcie takie normalne związki nie są czymś pochwalanym. Bardzo często młode dziewczyny kontrolowane są przez swoich ojców. Rozmawiając z jedną dziewczyną, którą bardzo dobrze znam zapytałam czy chciałaby się zakochać? Odpowiedziała: “tak, dlatego wciąż rezygnuję z partnerów wybranych przez ojca, bo ja chcę małżeństwa z miłości, a nie konieczności”. Kobiety tutaj chcą upodobnić się do kobiet Zachodu, jednak minie wiele lat zanim cokolwiek w Egipcie się zmieni. Niektóre rodziny nie są tak restrykcyjne, ale są to wyjątki. Rozmawiając z tą samą Egipcjanką zapytałam, co by było gdyby podczas nocy poślubnej okazało się, że nie była dziewicą? Odpowiedziała: “to byłaby hańba dla mojego ojca, bo mój ojciec zapytałby mojego męża dzień po nocy poślubnej o to czy byłam dziewicą.”  Takie sytuacje wciąż się zdarzają. Dziewictwo córki jest na wagę złota.

A jak to wygląda w praktyce?

W praktyce wiele rzeczy wygląda inaczej. Poznałam wiele Egipcjanek. Wiele religijnych i bogobojnych, ale wiele takich, które po prostu lubią się zabawić. Mieszkam w Hurghadzie, która jest dobrym azylem dla tych, którzy chcą oderwać się od rzeczywistości. Wielu Egipcjan i Egipcjanek przyjeżdża do pracy do Hurghady z miejscowości, w których się wychowali i tutaj zaczynają nowe życie. Osobiście znam dziewczyny, które nosiły hijab, a po przyjeździe do Hurghady wskoczyły w krótkie szorty i bikini. Byłam w szoku, ale jest to bardzo ciekawym doświadczeniem. Młode społeczeństwo potrzebuje trochę wolności, której brak im przy rodzinach. W Hurghadzie lub w innych miejscowościach mężczyźni i kobiety robią to czego nie mogli wcześniej. Upijają się na dyskotekach, odkrywają swoje ciało, sypiają ze sobą… No i właśnie. Jak to jest w kwestii kobiet? Czy Egipcjanki uprawiają seks przedmałżeński? Oczywiście, że tak. Czasami również te, które uchodziły za najbardziej święte. To jest właśnie ta hipokryzja, której bardzo nie lubię. My Europejki uchodzimy za łatwe i rozwiązłe, ale tego co dzieje się w swoim kraju nikt nie widzi. W Hurghadzie był nawet dom publiczny, w którym pracowały Egipcjanki. Dlatego też bardzo popularna w Egipcie jest odnowa błony dziewiczej lub po prostu seks analny. 

Jak wygląda sytuacja w miejscowościach nieturystycznych? 

Odniosę się do Alexandrii, w której już kilka razy byłam i przez pewien czas mieszkałam. W Alexandrii jest to samo co na całym świecie. Są nocne kluby, dyskoteki. I tak, Egipcjanki, nawet te, które noszą hijab i szczelnie zakrywają swoje ciało, wchodząc do dyskoteki przebierają się w toaletach w skąpe stroje i bawią się do samego rana. Byłam tego świadkiem. Trzeba sobie radzić, aby zachować twarz i dobrą opinię wśród bliskich. 

 

Ania Wierzbicka

Mam na imię Ania, mam 22 lata i pochodzę z Gdyni. Rok temu postanowiłam założyć konto na instagramie o tematyce miłości między muzułmaninem, a chrześcijanką. Na swoim Instagramie opisuje nasz związek, opowiadam o życiu w Egipcie oraz udzielam podstawowych informacji na temat Islamu. Staram się łamać stereotypy, które krążą po świecie.

Poznaj moją historię

O mnie

Mam na imię Ania, mam 23 lata i pochodzę z Gdyni. Ponad rok temu postanowiłam założyć konto na instagramie o tematyce miłości między muzułmaninem, a chrześcijanką. Na swoim Instagramie opisuje nasz związek, opowiadam o życiu w Egipcie oraz udzielam podstawowych informacji na temat Islamu. Staram się łamać stereotypy, które krążą po świecie.

Pogoda w Hurghadzie

Weather Icon