Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym czy Egipcjanie potrafią być dżentelmenami? 

Myślę, że jako osoba, która już jakiś czas mieszka w Egipcie, a wcześniej wiele razy w nim bywała mogę wypowiedzieć się na ten temat. Wypowiem się jako osoba “tutejsza”, jako kobieta, która już tutaj mieszka, a nie jest turystką. Wiele kobiet pisze do mnie wiadomości prywatne i podziwia za to, że zdecydowałam się wyprowadzić do Hurghady, do miejsca, gdzie kobiety często są zaczepiane na ulicach i nie mogą swobodnie spacerować.  Jest to prawdą, że Egipcjanie zaczepiają turystów, ale nie jest to niebezpieczne zaczepianie. To jest sposób na zwabienie kogoś do sklepu aby cokolwiek sprzedać. Tak wygląda tutaj handel. Każdy sprzedawca namawia turystę do wejścia do sklepu co niestety jest bardzo uciążliwe. Jeśli czujesz się zagrożona i nie czujesz się swobodnie w momencie, gdy ktoś notorycznie Cię zaczepia zwróć tej osobie po prostu uwagę.

Zwiedziłam wiele miejsc w Egipcie, mieszkałam również w Alexandrii na północy Egiptu i uważam, że Egipcjanie są bardzo ułożonymi ludźmi. Nigdy nie zdarzyło mi się, aby jakikolwiek mężczyzna nie przepuścił mnie w drzwiach lub nie ustąpił miejsca w autobusie czy innym miejscu. Wiele razy w sklepach jestem również przepuszczana jako pierwsza do kolejki, abym mogła szybko zapłacić za swoje zakupy. Kilka dni temu również spotkała mnie bardzo przyjemna sytuacja. Otóż wybrałam się do bankomatu, aby rozmienić pieniądze. Przy bankomacie stał jeden pan, a za nim w kolejce następny. Ja byłam trzecia. Za mną w pewnym momencie zrobiło się bardzo tłoczno, do kolejki dołączyło kilku mężczyzn. Mężczyzna, który stał przede mną i zobaczył, że jestem sama, a w okół mnie stoi kilku innych młodych chłopaków przepuścił mnie w kolejce i jako pierwsza podeszłam do bankomatu. W mikrobusach, w których zazwyczaj jest bardzo ciasno i jest 12 miejsc miałam sytuację, gdy pasażer podniósł się ze swojego miejsca i usiadł obok kierowcy, abym ja siedziała razem z moim partnerem, a nie między innymi mężczyznami.

Aby tak nie słodzić tym Egipcjanom powiem również, że zdarzają się przypadki gdy mężczyźni nie ustępują kobietom, nie przepuszczają ich w drzwiach, szczególnie w samym centrum Hurghady. Tutaj panuje swego rodzaju samowolka. Zauważyłam, że większą kulturę osobistą i większy “gest” względem kobiet mają mężczyźni z północy Egiptu, są bardziej szarmanccy niż Ci z południowego Egiptu. Ale nie tyczy się to tylko mężczyzn. Niestety, ale Egipcjanki nie zwracają uwagi na nic. Nigdy nie przepuszczą innej kobiety w kolejce, która na przykład stoi z kilkoma siatkami i dzieckiem na ręce. Żadna Egipcjanka nie przepuści Cię w drzwiach mimo, że najpierw wychodzi się z marketu, a potem wchodzi. One pchają się na wszystkich. Wiele razy na ulicy zostałam dosłownie staranowana przez kobiety.

Ania Wierzbicka

Mam na imię Ania, mam 22 lata i pochodzę z Gdyni. Rok temu postanowiłam założyć konto na instagramie o tematyce miłości między muzułmaninem, a chrześcijanką. Na swoim Instagramie opisuje nasz związek, opowiadam o życiu w Egipcie oraz udzielam podstawowych informacji na temat Islamu. Staram się łamać stereotypy, które krążą po świecie.

Poznaj moją historię

O mnie

Mam na imię Ania, mam 23 lata i pochodzę z Gdyni. Ponad rok temu postanowiłam założyć konto na instagramie o tematyce miłości między muzułmaninem, a chrześcijanką. Na swoim Instagramie opisuje nasz związek, opowiadam o życiu w Egipcie oraz udzielam podstawowych informacji na temat Islamu. Staram się łamać stereotypy, które krążą po świecie.

Pogoda w Hurghadzie

Weather Icon