We wtorek 11 lutego we wschodniej części Kairu zarejestrowany został 100 – milionowy mieszkaniec Egiptu – taką informację podał egipski urząd statyczny CAMPAS ( Centralna Agencja Mobilizacji Publicznej i Statystyki). Urząd ten ten zajmuje się przede wszystkim danymi dotyczących spisu ludności. Szacuje się, że w Egipcie w obecnej chwili mieszka 100 000 165 osób, z czego 100 milionów z nich jest zarejestrowanych. Egipt jest obecnie 13 najludniejszym krajem świata, pod względem powierzchni Egipt jest 30 na liście. Powierzchnia Egiptu to nieco ponad milion kilometrów kwadratowych. 

Na początku roku 2019 Egipt rozpoczął kampanię ” Two Is Enough” (Dwoje Wystarczy). Kampania rozpoczęta została na rzecz ograniczenia przyrostu naturalnego. Z roku na rok liczba mieszkańców Egiptu zwiększa się o 2,6 miliona. W Egipcie powszechne są rodziny wielodzietne, model 2+2 jest bardzo rzadko spotykany. Bardzo wiele rodzin, które posiadają córki wciąż starają się o syna. Przykładem może być kobieta o imieniu Nesma Ghanem, która ma 27 lat i jest matką trzech córek. Wciąż z mężem starają się o kolejne dziecko w nadziei, że będzie ono płci męskiej. Lekarz prowadzący wcześniejsze ciąże Nesmy odradza jej w tym momencie kolejną ze względu na stan zdrowia. Kobiety jednak nic nie przekonuje, Nesma tłumaczy, że musi mieć syna, który w przyszłości będzie mógł finansowo wspierać rodzinę i swoje siostry oraz przekaże swoim dzieciom nazwisko ojca. W Egipcie nie każdy dostaje emeryturę, według tradycji synowie odpowiedzialni są za swoich rodziców, gdy tych dosięgnie starość, dlatego Egipcjanie tak bardzo chcą mieć chociaż jednego syna, który będzie dla nich pomocą w przyszłości.

Prezydent Egiptu wspomina, że tak duży przyrost naturalny jest najpoważniejszym zagrożeniem dla Egiptu zaraz obok terroryzmu. Egipt nie jest już w chwili obecnej w stanie pomóc rodzinom potrzebującym, rodziny tak naprawdę od rządu nie mają żadnego wsparcia finansowego. Przy tak dużym przyroście naturalnym za kilka, kilkanaście lat będzie brakować miejsc pracy, wody, miejsc w szkołach, rozwijać będzie się jeszcze większa bieda niż dotychczas. Za kilkanaście lat będzie jeszcze więcej głodu, jeszcze więcej niewyedukowanych ludzi.

Kampania “Dwoje Wystarczy” ma na celu uświadomienie egipskiego społeczeństwa o skutkach przeludnienia i przekonania do modelu rodziny 2+2. Niestety, ale wiem, że tradycje, które panują w Egipcie są bardzo głęboko zakorzenione, przekazywane z pokolenia na pokolenie i istnieje mała szansa na to, że kampanie takie jak te cokolwiek zmienią. Młodzi ludzie już zaraz po ślubie wyczuwają presję wywieraną przez rodziny odnośnie pierwszego potomka – posiadanie dziecka jest tutaj bardzo ważne. I dla wielu Egipcjan ważne jest aby mieć syna.

Ania Wierzbicka

Mam na imię Ania, mam 22 lata i pochodzę z Gdyni. Rok temu postanowiłam założyć konto na instagramie o tematyce miłości między muzułmaninem, a chrześcijanką. Na swoim Instagramie opisuje nasz związek, opowiadam o życiu w Egipcie oraz udzielam podstawowych informacji na temat Islamu. Staram się łamać stereotypy, które krążą po świecie.

Poznaj moją historię

O mnie

Mam na imię Ania, mam 23 lata i pochodzę z Gdyni. Ponad rok temu postanowiłam założyć konto na instagramie o tematyce miłości między muzułmaninem, a chrześcijanką. Na swoim Instagramie opisuje nasz związek, opowiadam o życiu w Egipcie oraz udzielam podstawowych informacji na temat Islamu. Staram się łamać stereotypy, które krążą po świecie.

Pogoda w Hurghadzie

Weather Icon